Menu

WAŻNE

  

Komunikat Arcybiskupa Wiktora Skworca - odwołanie dyspensy i informacja o beatyfikacji Sł. B. ks. Jana Machy

 

KANCELARIA PARAFIALNA CZYNNA:
poniedziałek i czwartek 8:45 (po Mszy św. porannej) – 11:00;
wtorek i piątek 18:45 (po Mszy św. wieczornej) – 20:00.
W sprawach nagłych (np. pogrzeb, wezwanie do chorego) jesteśmy do dyspozycji Parafian o każdej porze.

Kontakt telefoniczny:

probostwo, kancelaria - (32) 224 10 13

kapłan dyżurujący - (+48) 500 231 727

e-mail: laziska.gorne@katowicka.pl

 

 • Dzisiejsza kolekta przeznaczona jest na bieżące funkcjonowanie parafii. Ofiary przyszłej niedzieli zostaną przeznaczone na potrzeby Śląskiego Seminarium Duchownego.
 • O godz. 16:00 zapraszamy na nieszpory z modlitwą o nowe powołania do służby Bożej w Kościele.
 • Dziś także zapraszamy na wirtualną Drogę Światła na naszym kanale YouTube o godz. 18:00. Będzie ona dostępna także w późniejszym czasie. Można do tych treści wrócić w innym terminie, do czego zachęcamy i zapraszamy.
 • W tym tygodniu różaniec prowadzi Róża 16.
 • W czwartek, 29 kwietnia, obchodzimy święto św. Katarzyny Sieneńskiej. Jest to szczególny dzień poświęcony pamięci o męczeństwie Duchowieństwa Polskiego.
 • W tym tygodniu przypada I sobota miesiąca. O godz. 6:30 odmówimy różaniec, a po Mszy św. rozważymy kolejną tajemnicę różańcową.
 • Od soboty rozpoczynamy miesiąc maj, szczególnie poświęcony Matce Bożej. Zachęcamy wiernych do uczestnictwa w nabożeństwach majowych w kościele czy za pośrednictwem Internetu: od poniedziałku do piątku o godz. 17:30, w soboty o 16:30, a w niedziele o godz. 16:00.
 • W przyszłą sobotę 1 maja obchodzimy święto świętego Józefa - rzemieślnika. W tym dniu pamiętajmy w naszych modlitwach o wszystkich pracujących jak i o bezrobotnych.
 • W przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 10:00 grupa dzieci przystąpi do Wczesnej Komunii świętej. Prosimy, aby na tę Mszę przyszły tylko dzieci komunijne wraz ze swoimi rodzinami.
 • Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego jak i innej prasy katolickiej.

INFORMACJE ZWIĄZANE Z POGRZEBAMI I CMENTARZEM

 • W związku z aktualizacją bazy danych poszczególnych grobów cmentarza parafialnego prosi się wszystkich opiekunów grobów o złożenie deklaracji, która potwierdzi dane adresowe i osobowe. Deklarację należy złożyć w kancelarii parafialnej do 1 lipca 2021. Druki, które należy wypełnić są dostępne pod chórem kościoła, w kancelarii, a także do ściągnięcia i samodzielnego wydruku na stronie internetowej parafii w zakładce „Cmentarz”. Prosimy także – o ile to możliwe – o dotarcie do ewentualnych opiekunów grobów mieszkających poza parafią w Łaziskach Górnych.
 • Zdarza się, że na Msze św. pogrzebowe zaprasza się muzyków zewnętrznych narzucających własny repertuar, nie liczący się z wymogami liturgii. Wykonuje się utwory, które nie mają nic wspólnego z powagą liturgii i z jej duchem. Podczas Mszy św. pogrzebowej jest oczywiście też miejsce na muzykę wokalną i instrumentalną, byleby odpowiadała wymaganiom muzyki liturgicznej. Pragniemy zatem przypomnieć, że za dbałość o muzykę liturgiczną przede wszystkim odpowiadają nasi organiści posługujący w parafii. Oni kształtują życie muzyczne w kościele, a także przygotowują śpiewy podczas liturgii. Udział innych artystów powinien być nie tylko zgłoszony w kancelarii podczas rozmowy z duszpasterzem (co czyni rodzina), ale przede wszystkim uzgodniony z organistą w celu ustalenia repertuaru, a także umówienia się na stosowną próbę. Jeśli zabraknie wcześniejszego omówienia udziału innych muzyków – często zamawianych przez zakłady pogrzebowe – organista ma prawo odmówić wykonania utworów zaproponowanych przez artystę.
 • W związku z pojawiającymi się pogrzebami z urną pragniemy przypomnieć, że Kościół katolicki usilnie zaleca zachowanie zwyczaju grzebania ciał wiernych zmarłych, ponieważ sam Chrystus też był pogrzebany. Oczywiście kremacja nie jest zabroniona. Jednakże pragniemy podkreślić, że Kościół katolicki kremację jedynie „toleruje”, „dopuszcza”, „godzi się”. Zalecane jest natomiast tradycyjne grzebanie ciała w ziemi. Zachęcamy, by zbyt łatwo nie rezygnować z tego pobożnego zwyczaju.

W minionym tygodniu odeszli do Pana:

śp. Zbigniew Żytkowski, śp. Alfred Kieczka, śp. Jerzy Nowacki,
śp. Jerzy Wiejak, śp. Henryk Kominek, śp. Rudolf Rzepka, śp. Dawid Niemiec

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Menu