Menu

WAŻNE

  

KANCELARIA PARAFIALNA CZYNNA:

poniedziałek i czwartek 08:45 (po Mszy św. porannej) – 11:00;

wtorek i piątek 18:45 (po Mszy św. wieczornej) – 20:00.

W sprawach nagłych (np. pogrzeb, wezwanie do chorego) jesteśmy do dyspozycji Parafian o każdej porze.

Kontakt telefoniczny:

probostwo, kancelaria - (32) 224 10 13

kapłan dyżurujący - (+48) 500 231 727

e-mail: laziska.gorne@katowicka.pl

 

Umiłowani Parafianie Łazisk Górnych!

Okres Bożego Narodzenia to szczególny czas, w którym we wszystkich polskich parafiach katolickich odbywa się tzw. kolęda, czyli odwiedziny duszpasterskie. Z racji dużej ilości wiernych w wielu parafiach okres ten musi rozpocząć się nieco wcześniej niż okres bożonarodzeniowy, a nawet adwentowy. W tym czasie dosłownie realizujemy zachętę samego Chrystusa, który mówi: „Idźcie… a oto jestem z Wami”. Wszystkie odwiedziny Jezusa w czasie Jego ziemskiego życia były właśnie taką "kolędą", gdyż Jezus odwiedził wiele osób. Dlatego też każdy kapłan idzie do domów swoich parafian w imieniu samego Jezusa. To sam Chrystus odwiedza nasze mieszkania, szkoły, miejsca pracy. Po to gromadzimy się wspólnie, aby stanowić z Nim jedno. Taki jest bowiem sens odwiedzin duszpasterskich. Odwiedzamy rodziny i poszczególne osoby, błogosławimy Waszą codzienność, prosimy o opiekę Bożej Opatrzności na kolejny rok.

Odwiedziny kolędowe to od pokoleń wyraz troski kapłanów o każdą rodzinę parafii, a ze strony wiernych to znak żywej wiary, świadectwo przynależności do Kościoła i wspólnoty parafialnej.

Pragniemy po raz kolejny zachęcać do otwierania drzwi Waszych domów, mieszkań i serc – Dobremu Bogu, a podczas tegorocznych odwiedzin chcemy podkreślać prawdę, że nikt nie musi modlić się sam. Pragniemy uświadamiać, że wspólnota modlitwy jest dla nas wszystkich wielkim darem Bożym, a jedną z możliwości jej tworzenia jest Wspólnota Żywego Różańca, do której serdecznie zapraszamy.

Niech zatem podczas tegorocznych spotkań towarzyszy nam wszystkim Jezusowe zapewnienie: Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich (Mt 18, 20).

Chciejmy odwiedziny kolędowe przeżywać w naszych domach w duchu radości bożonarodzeniowej, w duchu modlitwy, serdecznej rozmowy z duszpasterzami. Niech błogosławieństwo kolędowe chroni Wasz dom, Wasze rodziny, umacnia na drodze życia chrześcijańskiego.

Z nadzieją na spotkanie

Wasi Duszpasterze


W dalszej części artykulu dostępny jest plan kolędy do końca 2022 roku. Ze względu na różną wrażliwość związaną z sytuacją zagrożenia epidemicznego prosimy, by otwierali drzwi jedynie ci, którzy tego naprawdę pragną.

Siostry i Bracia! Kochani Parafianie! Mieszkańcy Łazisk Górnych!

Rozpoczynamy Adwent 2022, rozpoczynamy kolejny czas oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Proponuję, abyśmy choć na trochę w tym czasie się zatrzymali.

Podczas tzw. kolędy w jednym z mieszkań na ozdobnej tabliczce umieszczono napis, że każdego dnia mamy do dyspozycji 1440 minut. Może znajdziemy w tych minutach jakiś czas, by pomyśleć… Usłyszałem ostatnio, że jedne z nowszych badań socjologicznych pokazują, że w internecie spędzamy średnio 5 godzin dziennie i 8 kilometrów dziennie jeździmy palcem po ekranie. Proponuję zatem, by każdy z nas trochę z tego czasu przeznaczył na myślenie o sobie i o Bogu.

Siostro i Bracie! Pomyśl… Pomocą niech stanie się tegoroczny Adwent.

Pragniemy wspólnie przeżyć ten czas – okres radosnego oczekiwania na przyjście Pana. A ON przyjdzie na pewno! Potrzebujemy jednak konkretnego, solidnego i rzeczowego przygotowania, by gdy przyjdzie, zastał nas czuwających i pełnych wdzięczności.

Tegoroczny Adwent niech będzie czasem wyciszenia, skupienia, przypomnienia prawd podstawowych – czasem nawrócenia, odnowy i dobrej przemiany.

Socjologowie policzyli nasz czas w internecie. A może trzeba też policzyć ile czasu poświęcam Bogu? Niech Adwent będzie wyjątkowym czasem, gdy znajdziemy choć odrobinę więcej czasu dla siebie i dla Boga. Może warto skrócić internetowy czas, a wykorzystać go na modlitwę, na Mszę św., na mądrą książkę, na wartościową rozmowę. Może zamiast 8 kilometrów jeżdżenia palcem po ekranie telefonu trzeba jakiś dystans pokonać, by odwiedzić kogoś żywego, a nie wirtualnego? Adwent to dobry czas, by zastanowić się, gdzie dziś jest moje „serce”? Na co ja czekam w moim życiu? Trzeba się jednak zdobyć na trud „znalezienia czasu” dla Kogoś, kto ma być w moim sercu PIERWSZY.

Zapraszamy do przeżycia Adwentu we wspólnocie parafialnej!

Zapraszamy na Roraty. Dla dzieci: poniedziałek, wtorek i czwartek o godz. 6:30, w środę i piątek o godz. 18:00. W pierwszy piątek grudnia wyjątkowo o godz. 16:30. Tegoroczne roraty dla dzieci proponujemy przeżyć w duchu rodzinnego pielgrzymowania. Rozważania inspirowane będą pielgrzymowaniem drogami Świętego Jakuba, które są jedną z najstarszych tradycji znanych w Kościele. Razem będziemy duchowo uczestniczyć w pielgrzymowaniu szlakami świętego Jakuba, które będą okazją do wyjątkowego spotkania z Bogiem, drugim człowiekiem i samym sobą.

Roraty dla młodzieży odbędą się w pierwszy piątek grudnia o godz. 19:00.

Zapraszamy na Roraty także dorosłych: w soboty adwentu o godz. 8:00. Podczas tych sobotnich Mszy św. chcemy rozwijać naszą wiedzę katechizmową – chcemy przypomnieć sobie prawdę o Kościele, który jest jeden, święty, powszechny i apostolski.

Zapraszamy na Adwentowe Nabożeństwo Pokutne 22 grudnia (czwartek) o godz. 18:45, a po nim na adorację Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi do godz. 21:00.

Ponadto wspólnota Dzieci Maryi zaprasza od 2 Niedzieli Adwentu na kiermasz adwentowo-świąteczny do domu katechetycznego – do sali na dole. Będą do nabycia opłatki, świece Caritas, książki i drobne upominki.

Niech nie zabraknie adwentowej atmosfery w naszych domach!

Dobrego Adwentu wszystkim życzę…

w imieniu zespołu Duszpasterzy parafii w Łaziskach Górnych
Ks. Proboszcz Grzegorz Śmieciński

Adwent

Zapraszamy dzieci na tradycyjne Roraty, które będziemy odprawiać w poniedziałek, wtorek i czwartek o godz. 06:30, a w środę i piątek o godz. 18:00. Wyjątkiem będzie I piątek miesiąca, kiedy dzieci zapraszamy na Mszę roratnią o tradycyjnej porze Mszy szkolnej tj. o godz. 16:30. Na tej Mszy pobłogosławimy dzieciom medaliki.
💒👣
W tym roku chcemy zaproponować Wam rodzinne pielgrzymowanie. Pójdziemy razem drogami Świętego Jakuba, które będą okazją do wyjątkowego spotkania z Bogiem, drugim człowiekiem i samym sobą.
roraty dzieci 2022
 

W ramach III etapu remontu kończymy w kościele prace budowlane polegające na: zerwaniu zawilgoconych i zmurszałych tynków spowodowanych wilgocią, dokładnym usunięciu istniejącej malatury, sklejeniu pęknięć ścian, które ujawniły się po zerwaniu tynków, wykonaniu tynków renowacyjnych, malowaniu wnętrza, uzupełnieniu brakujących lub uszkodzonych elementów posadzki, generalnym czyszczeniu i konserwacji posadzki w całym kościele z zastosowaniem specjalnych środków i technologii a także uzupełnienie cokolików na całym obszarze kościoła. Prace prowadzono w nawie głównej, na chórze i w przedsionku wejścia głównego.

Od początku remontu wnętrza zabytkowego kościoła pw. Matki Bożej Królowej Różańca Świętego ciężar finansowy głównie spoczywa na ofiarnych parafianach. Wyrażamy w tym miejscu ogromną wdzięczność. Od rozpoczęcia remontu, rokrocznie wspiera nasze dzieło dotacjami celowymi także nasze Miasto Łaziska Górne. W tym roku – pierwszy raz – otrzymaliśmy wsparcie także z Powiatu Mikołowskiego i z Województwa Śląskiego. W 2021 i 2022 roku zwróciliśmy się z prośbą o dotacje do Ministerstwa Kultury jak i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ze środków zgromadzonych w Funduszu Kościelnym. Nie otrzymaliśmy wsparcia, mimo że nasze wnioski zostały ocenione bardzo wysoko. Do otrzymania dotacji z Ministerstwa Kultury zabrakło zaledwie 1 punktu.

sponsorzy

W roku 2023 będziemy kontynuowali upiększanie naszego zabytkowego kościoła, który – jako zabytek – jest nie tylko miejscem kultu Bożego, ale także elementem dziedzictwa kulturowego naszej ojczyzny, śląskiej ojcowizny i pełnym wartości mieniem całego narodu.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z przebiegu prac III etapu!

Link do galerii zdjęć: III etap remontu kościoła

IMG 20220111 163416

IMG 1361

IMG 1432

IMG 1533

IMG 1600

Drodzy Górnicy wraz z Rodzinami!

Z okazji patronalnej uroczystości Świętej Barbary składamy wszystkim Górnikom i Pracownikom Kopalni życzenia wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w ciężkiej i niebezpiecznej pracy.

Świętej Barbarze polecamy w modlitwie wszystkich, którzy pracują w górnictwie, zwłaszcza pracujących pod ziemią!

Drodzy Górnicy!

Bądźcie zawsze przykładem dla młodego pokolenia, przekazujcie im silne zasady moralne i tradycje związane z etosem górniczej pracy. Niech z Waszych ust nie znika piękne, tradycyjne pozdrowienie «Szczęść Boże». W nim zawarte jest odniesienie Waszej pracy do Boga i Wasza nadzieja, że ostatecznie On jest dla nas punktem odniesienia w sprawach społecznych, zawodowych, osobistych i rodzinnych. Bądźcie niestrudzonymi strażnikami rodzinnej wspólnoty!

Pozdrawiamy Emerytów górniczych, którzy przez dziesięciolecia wykonywali górniczy zawód! Niech dobry Bóg, za pośrednictwem św. Barbary udziela Wam i Waszym Rodzinom pomocy, szczęścia i pokoju!

Szczęść Boże!

W imieniu duszpasterzy z Łazisk Górnych
ks. Proboszcz Grzegorz Śmieciński

barbara

Już w sobotę 3 grudnia o godz. 18:00 w Miejskim Domu Kultury w Łaziskach Górnych spektakl "Kwiecie Węgielny" w wykonaniu Teatru Cordis! 😇 Zapraszamy serdecznie - bezpłatne wejściówki są jeszcze do odebrania w kancelarii!

🥳🎁
6 grudnia w naszej parafii organizowane są odwiedziny świętego Mikołaja w domach naszych parafian. Chętne osoby zapraszamy do zapisów do 2 grudnia (piątek) włącznie. Zapisy oraz szczegółowe informacje w kancelarii parafialnej.
mikolaj

Nasza schola zaczęła nowy sezon - tym razem włączyli się muzycznie w Eucharystię w Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Przedstawiać ich nie trzeba - od wielu lat ich obecność wpisana jest w najważniejsze wydarzenia roku liturgicznego.

Kochani scholowicze! Niech św. Cecylia będzie Wam zawsze towarzyszką tej muzycznej drogi, w której cel jest jeden - żeby brzmiała Boża chwała! Dobrze, że jesteście! 🥰🌹

Radością jest, że to muzyczne grono się powiększa - ćwiczą w poniedziałki o godz. 19:00 w kawiarence pod farą. Kolejnym celem Pasterka - jeśli jeszcze ktoś chciałby dołączyć, to zapraszamy serdecznie do kontaktu - zarówno "młodszą" jak i "starszą młodzież".

schola

Dziś wspomnienie św. Cecylii - to dobra okazja, by podzielić się relacją z muzycznych działań w naszej parafii.

W niedzielę 13 listopada w ramach Dnia Muzyki Liturgicznej na koncert zaprosili nas najmłodsi - Zespół "Boża Radość". 😍🎶 Spotkanie podzielone zostało na dwie części - dzięki temu mogliśmy usłyszeć dzieci w repertuarze śląskim, który zaprezentowały na konkursie "Śląskie Śpiewanie"; a także w tym autorskim, będącym piękną dziecięcą modlitwą.

Próby Zespołu obywają się w każdy czwartek o godz. 17:00 w domu katechetycznym - zapraszamy chętne dzieci do spróbowania swoich sił. ;)

Link do galerii zdjęć: Koncert "Bożej Radości"
📷 Fot. Julia Czechowska

fot. Julia Czechowska 4 2

fot. Julia Czechowska 30

Dekretem Ks. Arcybiskupa posługę w naszej parafii podejmie ks. Grzegorz Szołucha. Serdecznie witamy i życzymy obfitości darów z niebios i wstawiennictwa Królowej Różańca Świętego!

Ksiądz Grzegorz urodził się 22 lutego 1986 roku. Pochodzi z parafii świętych apostołów Piotra i Pawła w Brzozowicach-Kamieniu. Kształcił się najpierw w Szkole Podstawowej nr 13 oraz w Miejskim Gimnazjum nr 4 w Piekarach Śląskich, a następnie w IV Liceum Ogólnokształcącym imienia Bolesława Chrobrego w Bytomiu. W 2005 roku wstąpił do WŚSD w Katowicach i podjął studia teologiczne na WTL UŚ.

W 2010 roku przyjął święcenia diakonatu z rąk Ks. abpa Damiana Zimonia w kościele św. Stanisława Bpa i Męczennika w Bytomiu. Po kilkumiesięcznym stażu diakonackim, który odbył w 2011 roku w parafii św. Józefa Oblubieńca w Czerwionce, przyjął święcenia kapłańskie z rąk Ks. abpa Damiana Zimonia w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Jego hasło prymicyjne „Ujrzał i uwierzył” pochodzi z dwudziestego rozdziału Ewangelii według św. Jana.

Jako wikariusz posługiwał najpierw w Tychach w parafii Ducha Świętego w latach 2011-2014, następnie w Chorzowie Batorym w parafii Wniebowzięcia NMP w latach 2014-2017. Przez rok pracował jako wikariusz w budującej swój kościół parafialny parafii MB Różańcowej w Rybniku-Niedobczycach, a następnie w parafii św. ap. Piotra i Pawła w Świętochłowicach. W okresie 2021-2022 pracował w diecezji Viviers we Francji jako kapłan Fidei Donum.

GS

Menu