Menu

WAŻNE

 

Piątek - 29.05.2020 - transmisje:
18:00 Eucharystia       20:30 Różaniec u Królowej


Zarządzenie nr 1/2020 Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dn. 12 marca 2020 r.

Dyspensa Metropolity Katowickiego od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św.

Zalecenia szczegółowe Metropolity Katowickiego z dn. 12 marca br.

Zarządzenie Metropolity Katowickiego z dn. 14 marca br.

Zarządzenie Metropolity Katowickiego z dn. 25 marca br.

Zarządzenie Metropolity Katowickiego z dn. 17 kwietnia br.

Zarządzenie Metropolity Katowickiego z dn. 04 maja br.

Zarządzenie Arcybiskupa Katowickiego w spr. sprawowania Sakramentu Pokuty i Pojednania z dn. 16 maja br.

Zarządzenie Arcybiskupa Katowickiego odnośnie do sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej z dn. 28 maja br.

Wznawiamy pracę kancelarii parafialnej o określonych porach:
poniedziałek i czwartek 8:30 – 11:00; wtorek i piątek 17:00 – 19:00.
Jednak apelujemy, by zgłaszać się osobiście jedynie w sprawach pilnych i niecierpiących zwłoki.
W sprawach nagłych Ksiądz Proboszcz pozostaje do dyspozycji Parafian pod numerem telefonu: 500 231 727,
poprzez adres e-mail: laziska.gorne@katowicka.pl lub w bezpośrednim kontakcie (np. w przypadku pogrzebu).

   

Adwent czas zacząć!

Siostry i Bracia! Kochani Parafianie! Mieszkańcy Łazisk Górnych!

Rozpoczynamy Adwent 2019, rozpoczynamy w duchu tęsknoty, nadziei i radości czas oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Proponuję, abyśmy choć na trochę w tym czasie się zatrzymali. Proponuję by każdy z nas usiadł, zamilkł i pomyślał….

Siostro i Bracie…Na jakiś czas odłóż swój świat na półkę. Na wszystkich swoich stanowiskach i funkcjach podaj się na chwilę do dymisji. Umów się z sobą, że Cię nie ma. Pogaś światła (oprócz tej malutkiej lampki na nocnym stoliku), wyłącz telefony, pochowaj piloty. Wyloguj się – jak powiedzą internauci. Pomyśl….

Inspiracją do myśli niech stanie się słynne pytanie z powieści Henryka Sienkiewicza Quo vadis. Pamiętamy, że w oryginale pada pytanie z ust św. Piotra: Quo vadis, Domine? (Dokąd idziesz, Panie?). My natomiast w trakcie naszych rozważań pragniemy zapytać inaczej: QUO VADIS, HOMO? – czyli: dokąd idziesz, człowieku?! Pomocą w odpowiedzi niech stanie się tegoroczny Adwent…Pragniemy wspólnie przeżyć czas Adwentu, czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana. A ON przyjdzie na pewno... Potrzebujemy jednak konkretnego, solidnego i rzeczowego przygotowania, by gdy przyjdzie, zastał nas czuwających i pełnych wdzięczności.

Adwent – to tęsknota, radość czekania pełna wytrwałości... Ale jak popatrzymy wokół, to może nam się wydawać, że mamy do czynienia z jakimś anty-adwentem. Bo kto tu tak naprawdę na Chrystusa czeka? A my? A ja? Czy rzeczywiście moje życie jest Adwentem, jest czekaniem? A może włącza się ono w rytm owego anty-adwentu. Aby tak nie było, potrzebny jest specjalny czas wyciszenia, skupienia, przypomnienia prawd podstawowych – czas nawrócenia, czas odnowy, czas dobrej przemiany.

Znamy dobrze, moi Drodzy, ten fragment Ewangelii, który opisuje nam wizytę Jezusa w domu przyjaciół (Marii, Marty i Łazarza) w Betanii. Pamiętamy: zagonioną, zaaferowaną, zapracowaną Martę i spokojną, wyciszoną, zasłuchaną Marię.... I słowa Chrystusa: Marto, Marto, troszczysz się i kłopoczesz o wiele, a potrzeba nie wiele, albo tylko jednego…To jest także wskazówka dla nas – wskazówka bardzo potrzebna nam, chcącym dobrze przygotować się do obchodu Uroczystości Bożego Narodzenia. Bo każdy z nas to taka „Marta”: każdy ma swoje zadania, swoją pracę, swoją szkołę, swoje zajęcia – takie czy inne... Jak czasami trudno, pośród tego zagonienia, tego szumu, tego stresu, znaleźć czas dla Pana – a przecież miłość potrzebuje czasu, domaga się czasu; w miłości trzeba sobie czas wzajemnie ofiarowywać; można powiedzieć: im więcej czasu poświęconego – tym większa miłość! A czy nie jest tak, że Boga winniśmy kochać ponad wszystko? A jak bym tak policzył, to ile czasu poświęcam mu naprawdę? Niech Adwent będzie wyjątkowym czasem, gdy znajdziemy odrobine choć czasu dla siebie i dla Boga. Usiądźmy u stóp Pana jak Maria, siostra Marty z ewangelii. Warto wracać do ewangelicznej Betanii i uciszyć na chwilę krzątanie. Przystanąć na modlitwie, na niedzielnej Mszy św., przy mądrej książce. To tak dobrze, że mamy ten przewspaniały dar, że mamy możliwość powrotów…mamy Adwent.

Adwent ma się przyczynić do tego, byśmy wrócili czym prędzej na ścieżki świętego życia, ewangelicznej mądrości, Jezusowej prostoty i konsekwencji. Ale trzeba się zdobyć na trud „znalezienia czasu”, dla Kogoś, kto ma być w moim sercu PIERWSZY...Trzeba więc wyostrzyć słuch i po prostu chcieć usłyszeć to, co ON w tym Adwencie chce nam przekazać – dla naszego dobra!

Zapraszamy do przeżycia Adwentu we wspólnocie parafialnej…

Zapraszamy na Roraty…Dla dzieci: poniedziałki, środy i piątki o godz. 6:30, we wtorki i czwartki o godz. 18:00. Dla młodzieży w pierwszy piątek grudnia o godz. 19:00. Zapraszamy na Roraty także dorosłych: w soboty adwentu o godz. 8:15. Podczas tych sobotnich Mszy św. chcemy rozwijać naszą wiedzę i pobożność maryjną…

Z okazji Adwentu duszpasterze zapraszają parafian na „adwentową kawę lub herbatę” do Domu Katechetycznego. W I niedzielę Adwentu po Mszy o godz. 8:30 i w II niedzielę Adwentu po Mszy św. o godz. 10:00.

8 grudnia w niedzielę o godz. 18:00 zapraszamy wszystkich na Adwentowy wieczór w parafii. W programie koncert chóru i zespołu uczniów ze Szkoły Muzycznej im F. Chopina z Bytomia. Po koncercie chcemy przedłużyć radość spotkania przy adwentowym pierniku i herbacie.

W związku z rozpoczynającym się nowym Rokiem Liturgicznym, w którym rozważać będziemy Tajemnicę Eucharystii zapraszamy na adwentowe spotkanie przy tzw. szabasowych świecach - 14 grudnia (sobota) o godz. 18:00 w Domu Katechetycznym. Tematem spotkania będzie „Eucharystia – jak wizyta w restauracji”.

Zapraszamy na Adwentowe Nabożeństwo Pokutne 21 grudnia (sobota) o godz. 18:00 a po nim adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi do godz. 22:00.

Ponadto wspólnota Dzieci Maryi zaprasza na kiermasz adwentowo-świąteczny do Domu Katechetycznego – do Sali na dole... Są do nabycia opłatki, świece Caritas, lampiony roratnie, wieńce adwentowe, książki i drobne upominki.

Niech nie zabraknie adwentowej atmosfery w naszych domach…

Dobrego Adwentu wszystkim życzę…
w imieniu zespołu Duszpasterzy parafii w Łaziskach Górnych
ks.
Grzegorz Śmieciński

           

PS: Polecam także piękną pieśń adwentową, którą śpiewają w Niemczech -


"Córko Syjonu, raduj się! Raduj się, Jeruzalem! Spójrz, Twój Król przybywa do ciebie! Tak przybywa, książę pokoju. Córko Syjonu, raduj się! Raduj się, Jeruzalem! Hosanna, Synowi Dawida, Niech Twój lud będzie pobłogosławion! Załóż teraz swe wieczne królestwo, Hosanna na wysokości’! Hosanna, Synowi Dawida, Niech Twój lud będzie pobłogosławion! Hosanna, Synowi Dawida, Bądź pozdrowion, władco łagodny! Niech po wieki wznosi się Twój tron Pokoju, Ty, Synu wiecznego Ojca. Hosanna, Synowi Dawida, Bądź pozdrowion, władco łagodny!"