Menu

WAŻNE

Zarządzenie Metropolity Katowickiego z dn. 24 października 2020 roku w związku z aktualną sytuacją epidemiczną

 

KANCELARIA PARAFIALNA CZYNNA:

poniedziałek i czwartek 7:45 (po Mszy św. porannej) – 10:00;
wtorek i piątek 18:45 (po Mszy św. wieczornej) – 20:00.

W sprawach nagłych (np. pogrzeb, wezwanie do chorego) jesteśmy do dyspozycji Parafian o każdej porze,
także pod numerem telefonu: 500 231 727
i poprzez adres e-mail: laziska.gorne@katowicka.pl.

 

PIELGRZYMKA DO FATIMY  Z WYPOCZYNKIEM NAD OCEANEM

LIZBONA – SANTAREM – FATIMA – BATALHA – CABO DA ROCA – NAZARE – TOMAR

opieka duchowa: ks. Łukasz Nocoń

TERMIN: 11.08- 17.08.2020

RAMOWY PROGRAM:

1 dzień (11.08 - wtorek): 

Wyjazd pielgrzymów z parkingu spod kościoła parafialnego o godz. 7:00. Przejazd na lotnisko do Krakowa. Przelot do Lizbony z przesiadką we Frankfurcie. Przejazd do centrum. Spacer po mieście kojarzonym z wąskimi uliczkami, po których jeżdżą małe, żółte tramwaje i z budynkami, których fasady bogato zdobione są portugalskimi kafelkami, potocznie nazywanymi azulejos. Nawiedzenie kościoła św. Antoniego, który został wzniesiony w miejscu jego narodzin. Udział we Mszy św. Przejście do gotyckiej katedry Najświętszej Maryi Panny upamiętniającej wyzwolenie miasta spod władzy Maurów. Wieczorem przejazd do hotelu w okolicach Lizbony, obiadokolacja, 1 nocleg.

2 dzień (12.08 - środa): 

Śniadanie. Przejazd na Cabo da Roca. Czas wolny na podziwianie dzikiego i surowy przylądka stanowiącego najdalej wysunięty na zachód punkt stałego lądu Europy. Aż do późnego XIV wieku wierzono, że Cabo da Roca jest krańcem świata. Przejazd do Fatimy. Udział we Mszy św. Obiadokolacja. Wieczorem udział grupy w modlitwie różańcowej i procesji światła. 2 nocleg.

3 dzień (13.08 - czwartek): 

Śniadanie. Msza Św. w sanktuarium w Fatimie. Po południu przejazd do Santarem- miejsca Cudu Eucharystycznego z 1247 roku. Następnie przejazd do Tomar. Nawiedzenie Klasztoru Chrystusa znajdującego się na liście UNESCO i będącego zarazem jednym z najciekawszych zabytków całej Portugalii. Na zwiedzających największe wrażenie robi Charola, czyli pierwsza świątynia Zakonu Templariuszy, która pochodzi z XII wieku, a która została wybudowana na planie szesnastoboku. Jest ona zbudowana w ten sposób, że zakonnicy mogli uczestniczyć w Mszy na koniach. Powrót doFatimy. Obiadokolacja. Wieczorem udział grupy w modlitwie różańcowej i procesji światła. 3 nocleg.

4 dzień (14.08 - piątek): 

Udział we Mszy św. w sanktuarium. Śniadanie. Nawiedzenie kaplicy objawień, która powstała w miejscu, gdzie stał mały dąbek, nad którym zjawiła się Matka Boża. Przejście do Bazyliki Różańcowej, w której znajdują się groby małych wizjonerów (Hiacynty i Franciszka) oraz siostry Łucji dos Santos. Nawiedzenie nowoczesnej Bazyliki Trójcy Świętej i kaplicy Adoracji. Przejazd do miejsc związanych z życiem pastuszków: do wioski Aljustrel, gdzie znajdują się ich rodzinne domy. Udział w Drodze Krzyżowej. Modlitwa w dolinie Cabeço, gdzie w 1916 roku małym pastuszkom objawił się Anioł Pokoju prosząc o wynagrodzenie za grzechy świata. Powrót do Fatimy. Wieczorem Obiadokolacja. Udział w modlitwie różańcowej i procesji światła połączonej z niesieniem figury Matki Bożej. 4 nocleg.

5 dzień (15.08 - sobota): 

Udział we Mszy św. Śniadanie. Pobyt w Fatimie. Czas wolny na indywidualną modlitwę, zakup pamiątek. Degustacja słynnego wina porto. W godzinach popołudniowych zwiedzanie malowniczej Jaskini Monety (Grutas de Moeda). Grota ta odkryta została w 1971 roku przez dwóch myśliwych, którzy czasie polowania na lisa przypadkowo natrafili na prowadzący w głąb ziemi tajemniczy otwór. Wkrótce potem jaskinia została dokładnie zbadana i udostępniona zwiedzającym. Podziemna trasa turystyczna liczy przeszło 350 metrów i prowadzi przez kolejne sale (m in. komnatę pasterzy), w których podziwiać można bogactwo form naciekowych w postaci imponujących stalaktytów i stalagmitów. Wewnątrz jaskini panuje stała temperatura 18 °C. Wieczorem obiadokolacja. Dla chętnych udział w modlitwie różańcowej i procesji światła połączonej z niesieniem figury Matki Bożej. 5 nocleg

6 dzień (16.08 - niedziela): 

Śniadanie. Wyjazd nad ocean (ok. 60 km). Po drodze krótki postój w miejscowości Batalha. Zwiedzanie zespołu klasztornego Matki Boskiej Zwycięskiej uchodzącego za wspaniałe arcydzieło gotyku, z grobowcami władców portugalskich, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przejazd do starego Sanktuarium Maryjnego z łaskami słynącą figurą Matki Bożej Karmiącej w Nazare, w dzielnicy „O Sitio” usytuowanego na szczycie klifu, z którego rozpościera się majestatyczny widok na wspaniałe plaże dawnej miejscowości rybackiej, która obecnie posiada statut nadmorskiego kurortu. Udział we Mszy św. Czas wolny na prywatną modlitwę i zakup produktów lokalnych: suszonych owoców, daktyli, orzechów i wyrobów ceramicznych. Wypoczynek na plaży. Powrót do Fatimy. Obiadokolacja. Wieczorem dla chętnych udział w modlitwie różańcowej i procesji światła połączonej z niesieniem figury Matki Bożej. 6 nocleg.

7 dzień (17.08 - poniedziałek): 

Udział we Mszy św. w sanktuarium na zakończenie wspólnego pielgrzymowania. Śniadanie. Przejazd do Lizbony. Ostatni spacer po mieście: Wieża Belem, Pomnik Odkrywców, Klasztor Hieronimitów. W godzinach popołudniowych przejazd na lotnisko. Przelot do Krakowa z przesiadką we Frankfurcie. Transfer autokarem do miejsca wyjazdu (przyjazd ok. 1:00 w nocy).

 

CENA: 3.050 zł/os. przy grupie min. 48 os.

CENA: 3.200 zł/os. przy grupie 40 – 47 os.

CENA: 3.350 zł/os. przy grupie 35 - 39 os.

 

ŚWIADCZENIA:

- przelot samolotem,
- opłaty lotniskowe, bagaż podręczny, bagaż główny;

- przejazdy klimatyzowanym, komfortowym autokarem w Polsce i Portugalii;
- zakwaterowanie: 1 nocleg w okolicach Lizbony, 5 noclegów w Fatimie, pokoje 2-3- osobowe z łazienkami;
- wyżywienie: 6 śniadań, 6 obiadokolacji;
- opieka pilota- przewodnika;
- ubezpieczenie KL , NNW, CP (choroby przewlekłe) SIGNAL IDUNA S.A.;
- rezerwacja mszy św.

UWAGI:

Na realizację programu należy przygotować kwotę ok. 50 €/ os. (zbierane przez pilota).

Program przygotowany w oparciu o przeloty liniami Lufthansa:

TAM 11.08 Kraków 10:45- Frankfurt 12:20,  Frankfurt 13:15- Lizbona 15:15

POWRÓT 17.08: Lizbona 16:30- Frankfurt 20:30,  Frankfurt 22:00- Kraków 23:30

LIMITY BAGAŻU:

bagaż: podręczny do 8 kg i o wymiarach max. 55x40x23 cm, 
dodatkowo jedna mała sztuka bagażu podręcznego np. torebka, aparat fot., laptop- max.. 30x40x10 cm,  
bagaż rejestrowany do 20 kg z zastrzeżeniem, że suma wymiarów nie może przekroczyć 158 cm.

Menu