Drukuj
Kategoria: Aktualności

W dniu dzisiejszym świętowaliśmy nasze parafialne dożynki, święto chleba i tych, którzy go współtworzą - Boga, ludzi, rolników. Rolnicy, ludzie ciężkiej pracy podczas uroczystej Eucharystii o godz. 10:00 dziękowali Bogu za błogosławieństwo w tegorocznych plonach i prosili o dalszą opiekę Matki Bożej. W homilii ks. Proboszcz Grzegorz podkreślił jak ważny jest chleb - i ten powszedni, ale przede wszystkim ten niebieski. Wszystko co posiadamy, otrzymujemy z hojności Boga, jesteśmy zatem wezwani, by za tę hojność okazywać Mu wdzięczność. Może się ona przejawiać między innymi w naszym szacunku do pracy rolników, w naszym poszanowaniu chleba. W wielu domach nadal kultywowana jest piękna tradycja wykonywania znaku krzyża nad chlebem na znak błogosławieństwa; gdy chleb upada na ziemię bierzemy go do rąk i całujemy - to znaki naszego poszanowania darów Bożych.  Jesteśmy zaproszeni do wprowadzania w życie myśli Cypriana Norwida, który tak mówił o rolniku - "jedną ręką szuka dla nas chleba, drugą zdrój świeżych myśli wydobywa z nieba". Dbajmy o to, by przez codzienne działania i prace zyskiwać sobie zapłatę w niebie - "Lecz gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu. Wtedy przyjdzie gospodarz i powie ci: »Przyjacielu, przesiądź się wyżej«; i spotka cię zaszczyt wobec wszystkich współbiesiadników. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony” (Łk 14, 10-11).

Błogosławiony jesteś, Panie Boże wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb, który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich; Tobie go przynosimy, aby stał się dla nas chlebem życia.

Błogosławiony jesteś, Panie Boże wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy wino, które jest owocem winnego krzewu i pracy rąk ludzkich; Tobie je przynosimy, aby stało się dla nas napojem duchowym.

Błogosławiony jesteś, Boże, teraz i na wieki.

Galeria zdjęć - w dalszej części artykułu!