Menu

SZLAKIEM SANKTUARIÓW AUSTRII I BAŁKANÓW
z wypoczynkiem nad Adriatykiem

Mariazell – Ludbreg – Trogir – Medjugorje – Veprić – Makarska Riwiera – Mostar – Dubrownik – Tihaljina – Ptujska Góra

 Opiekun duchowy: ks. Łukasz Nocoń

TERMIN: 7/8 – 15.07.2019 

1. dzień (7/8.07, niedziela/poniedziałek): Wyjazd spod kościoła parafialnego o północy. Przejazd do Austrii. Nawiedzenie Sanktuarium Maryjnego Trzech Narodów w MARIAZELL. Jest to jedno z największych Sanktuariów Maryjnych w Europie, które ponad 850 lat temu założyli Ojcowie Benedyktyni. Maryja Wielka Matka Austrii, Można Pani Węgier, Matka Narodów Słowiańskich to wszystkie tytuły, jakie nadano Madonnie z Mariazell. W skład kompleksu wchodzi bazylika p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z Ołtarzem Łaski z figurką Madonny wyrzeźbioną z lipowego drewna. Czczona figurka Maryi zwana Gnadenbild (Wizerunek Łaski) znajduje się dokładnie tam, gdzie mnich Magnus zbudował swoją pierwszą kapliczkę, a ponieważ przypominała ona jego zakonną celę, przylgnęła do niej nazwa Maria In der Zelle (Maria w celi) - stąd nazwa sanktuarium. Modlitwa przed Ołtarzem Łaski z cudowną figurą Matki Bożej. Udział we Mszy św. na rozpoczęcie wspólnego pielgrzymowania. Dalszy przejazd w kierunku Chorwacji.Przyjazd do LUDBREGU- miejsca cudu eucharystycznego, gdzie w roku 1411 pewien kapłan zwątpił w przemienienie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Wątpiąc, na własne oczy zobaczył w kielichu prawdziwą ludzką krew. Przestraszony, przy pomocy murarza, ukrył relikwie, których tajemnicę wyjawił dopiero na łożu śmierci. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i 1 nocleg. 

2. dzień (09.07, wtorek): Udział we Mszy św. w Sanktuarium Krwi Pańskiej. Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu . Przejazd w kierunku Środkowej Dalmacji, do TROGIRU. Zwiedzenie jednego z najpiękniejszych miast nad Adriatykiem z przewodnikiem miejscowym. Spacer po zabytkowym centrum miasta: Katedra św. Wawrzyńca z XII wieku, Ratusz i Starówka. Następnie przejazd do MEDJUGORIE. Zakwaterowanie w pensjonacie. Obiadokolacja. 2 nocleg. 

3. dzień (10.07, środa): Śniadanie. Wejście na Górę Objawień:miejsca pierwszych objawień Matki Bożej, kilkaset metrów ponad przysiółkiem wioski Bijakovici zwanym PODBRDO.Od domów do samego miejsca objawień prowadzi stroma ścieżka, przy której w 1989 roku umieszczono płaskorzeźby z brązu przedstawiające tajemnice różańca. Na drodze do miejsca objawień ustawiono wielki drewniany krzyż, który oznacza miejsce, gdzie Matka Boża trzeciego dnia objawień poprzez Mariję Pavlović po raz pierwszy wezwała do pokoju. W miejscu objawień, w dwudziestą rocznicę objawień postawiono figurę Królowej Pokoju wykonaną zgodnie ze wzorcem, który znajduje się przed kościołem parafialnym. Spotkanie z Podbrdem jest dla pielgrzymów spotkaniem z Matką Bożą dzięki modlitwie prywatnej i modlitwie różańcowej. Spacer po miasteczku. Zapoznanie się z najważniejszymi dla pielgrzyma miejscami kultu maryjnego: kościół św. Jakuba, kaplica Adoracji, ołtarz polowy. Czas na indywidualną modlitwę i zakup pamiątek. Obiadokolacja. Udział w modlitwie różańcowej i Mszy św. międzynarodowej. 3 nocleg. 

4. dzień (11.07, czwartek): Śniadanie. Przejazd do DUBROWNIKA, miasta potocznie nazywanego „Perłą Adriatyku.” Udział we Mszy św. w kościele św. Błażeja – głównego Patrona miasta. Następnie zwiedzanie starówki z przewodnikiem miejscowym (Studnia Onufrego, katedra, Pałac Sponza, port). Czas wolny na indywidualny spacer wąskimi uliczkami miasta, zakup pamiątek, degustację lodów i naleśników. (Dla chętnych – dodatkowo płatne (ok. 10 euro) –  istnieje możliwość przepłynięcia łódką wzdłuż murów obronnych). Powrót do Medjugorie. Obiadokolacja i 4 nocleg.

5. dzień (12.07, piątek): Wyjście (w godzinach rannych) na Drogę Krzyżową na górę KRIZEVAC. Križevac to wzgórze wznoszące się ponad Medjugoriem (520 m), na którym parafianie 15 marca 1934 roku wznieśli krzyż ze zbrojonego betonu. Na krzyżu wyryto napis: «Jezusowi Chrystusowi, Odkupicielowi rodzaju ludzkiego na znak wiary, miłości i nadziei, na pamiątkę 1900 rocznicy męki Jezusowej». W cokół krzyża zostały wmurowane relikwie Krzyża Świętego otrzymane na tę okazję z Rzymu. Od początku objawień Matki Bożej na Križevacu zaczęto odmawiać Drogę Krzyżową. Na początku stacje oznaczone były drewnianymi krzyżami, a w 1988 roku umieszczono tam płaskorzeźby wykonane z brązu. Na każdej z nich (oprócz modlitwy w ogrodzie Getsemani) znajduje się postać Matki Bożej. Dla pielgrzymów Križevac oznacza wezwanie, by spotkać Jezusa w Jego męce i odkryć Jego miłość. Powrót do pensjonatu na śniadanie. Odpoczynek. Wczesnym popołudniem przejazd do TIHALJINY,gdzie znajduje się jeden z najsłynniejszych wizerunków Królowej Pokoju. Nawiedzenie kościoła Proroka Eliasza. Czas wolny na indywidualna modlitwę. Powrót do Medjugorie. Obiadokolacja. Wieczorem udział w modlitwie różańcowej, Mszy św. międzynarodowej i Adoracji Krzyża. 5 nocleg. 

6. dzień (13.07, sobota): Śniadanie. Wyjazd do Dalmacji na MAKARSKĄ RIWIERĘ.Nawiedzenie chorwackiego Lourdes w VEPRIĆ, sanktuarium, które powstało w 50 rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. Udział we Mszy św. Czas wolny na morskie kąpiele i odpoczynek w nadmorskim kurorcie. Powrót do Medjugorie. Obiadokolacja i 6 nocleg. Dla chętnych udział w wieczornej Adoracji Najświętszego Sakramentu (22.00 – 23.00).

7. dzień (14.07, niedziela): Śniadanie. Wykwaterowanie z pensjonatu. Przejazd do pobliskiego MOSTARU. Udział we Mszy św. w kościele franciszkanów. Następnie zwiedzanie miasta z przewodnikiem miejscowym:  kamienny Stary Most (wpisany na Listę UNESCO), meczet Koski Mehmed – Paszy, dzielnica Stara Carsija. Czas wolny na degustację kawy parzonej po bośniacku z rachatłukum (cukier o konsystencji galaretki z orzechem w środku), słynnej baklawy i innych typowych dla tego regionu dań. Istnieje również możliwość zakupienia produktów lokalnych: wyroby ceramiczne, z mosiądzu itd. Przyjazd do hotelu w okolice Zagrzebia. Zakwaterowanie i obiadokolacja. 7 nocleg.

8. dzień (15.07, poniedziałek): Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Słowenii. Nawiedzenie sanktuarium maryjnego na PTUJSKIEJ GÓRZE, do którego pielgrzymują wierni od sześciu wieków. Nawiedzenie świątyni uchodzącej za perłę słoweńskiego gotyku. Modlitwa przed łaskami słynącą płaskorzeźbą Madonny, która pod swoim matczynym płaszczem kryje 82 postacie. Udział we Mszy św. na zakończenie wspólnego pielgrzymowania. Tranzytowy przejazd przez Austrię i Czechy. Obiadokolacja na terenie Czech. Powrót do Łazisk w godzinach nocnych. 

Cena: 1800 zł/os. przy grupie 45 osób

            

ŚWIADCZENIA:

- przejazd komfortowym autokarem (klimatyzacja, wc, dvd, cafe bar),

- 7 noclegów, pokoje 2- 3 os. z łazienkami,

- wyżywienie 2x dziennie: 7 śniadań, 8 obiadokolacji,

- opieka pilota - przewodnika na całej trasie, 

- opieka duchowa kapłana, 
- ubezpieczenie KL, NNW, CP- choroby przewlekłe, bagaż; SIGNAL IDUNA S.A.,

- rezerwacja Mszy św. 

-PAKIET PIELGRZYMA: śpiewnik, chusta.

- obowiązkowa Gwarancja Ubezpieczeniowa

Proszę pamiętać, że cena nie zawiera: 

Biletów wstępu, przewodników lokalnych, opłat wjazdowych i parkingowych, taksy klimatycznej, słuchawek tzw. Audio guidy w Trogirze. Należy przeznaczyć na te wydatki łącznie ok. 30 - 35 Euro. 

Na pielgrzymkę na Bałkany zabieramy ze sobą albo dowód osobisty, albo paszport. 

Zapisy na pielgrzymkę w kancelarii parafialnej. Przy zapisie zaliczka w wysokości 300 zł.