Menu

WAŻNE

  

Zarządzenie Arcybiskupa Katowickiego w związku z sytuacją epidemiologiczną z dnia 26.03.2021r.

 

KANCELARIA PARAFIALNA CZYNNA:
poniedziałek i czwartek 7:45 (po Mszy św. porannej) – 10:00;
wtorek i piątek 18:45 (po Mszy św. wieczornej) – 20:00.
W sprawach nagłych (np. pogrzeb, wezwanie do chorego) jesteśmy do dyspozycji Parafian o każdej porze.

Kontakt telefoniczny:

probostwo, kancelaria - (32) 224 10 13

kapłan dyżurujący - (+48) 500 231 727

e-mail: laziska.gorne@katowicka.pl

 

#TydzieńBiblijny

Sposoby na modlitwę Słowem Bożym: Lectio divina

 • Jest jedną z najstarszych praktyk modlitwy opartej na Piśmie Świętym.
 • Sam termin lectio divina tłumaczy się jako "lektura boska", "lektura pobożna", "czytanie Boże", "czytanie Słowa Bożego", "czytanie ascetyczne" lub "modlitewna lektura".
 • Modlitwa ta składa się z 4 głównych części: 
  1. Czytanie (lectio),
  2. Medytację (meditatio),
  3. Modlitwę (oratio) i trwanie przed Bogiem (contemplatio).
  4. Działanie (actio)

Jak się modlić z Lectio divina? Zapraszamy do lektury dalszej części artykułu!

 

Przygotowanie:

 • Miejsce – idealne to kościół czy kaplica z wystawionym Najświętszym Sakramentem. W praktyce będzie to każde miejsce, w którym znajdziemy choć odrobinę wyciszenia.
 • Czas – przynajmniej kwadrans. Dobrze jeśli będzie to pół godziny. Pora dnia nie jest istotna, ważne tylko, byśmy byli przytomni i w czasie modlitwy nie zasnęli.
 • Pozycja w czasie modlitwy – godna i wygodna. Można klęczeć, siedzieć na małej ławeczce, można też zwyczajnie usiąść na wygodnym krześle przy stole.

Jak się modlić?

1. Rozpocznij od chwili wyciszenia, skupienia i wezwania pomocy Ducha Świętego o dobre owocu czasu, który jest przed tobą. Proś Ducha Świętego, by otworzył twoje serce na Boże Słowo.

2. LECTIO – Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty. Przeczytaj wybrany fragment (może pochodzić z Liturgii Słowa na dany dzień, lub inny, który wybrałeś) - przeczytaj powoli, uważnie, aby uchwycić najpierw ogólny sens, następnie skupić się także na szczegółach. Próbuj znaleźć fragment, który szczególnie cię porusza - to poruszenie może przejwić się zarówno radością, zachwytem, pociechą, ale i niepokojem, niezrozumieniem. 

3. MEDITATIO – Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”. W tej części warto skoncentrować się na fragmentach, które szczególnie cię poruszają - smakować je, powtarzać i rozmyślać co Bóg chce powiedzieć ci przez to konkretne słowo. Myśl również o fragmentach, których nie rozumiesz, z których ciężko ci wyłapać jakieś Boże przesłanie - może być bowiem w nich coś wyjątkowego, na wzór skarbu ukrytego w roli.

4. ORATIO – Teraz ty mów do Boga, a jeśli zabraknie Ci słów to trwaj przed nim bez słów (CONTEMPLATIO). To etap, w którym jesteś zaproszony do wyrażania swojej modlitwenej odpowiedzi na to, co zrodziło się w twoim sercu podczas lectio i meditatio. To czas wejścia z Bogiem w dialog - może być to modlitwa, w której wyznasz Bogu to, czego doświadczyłeś przez Jego słowo, może uwielbisz Jego obecność i podziękujesz za to, co do ciebie powiedział, może za coś przeprosisz i poprosisz o pomoc w wyjściu z danej słabości.

5. ACTIO – Pytaj siebie: „Co mam zrobić?”. Ostatnim etapem tej modlitwy jest wezwanie do działania. To okazja żeby zapytać się czy przez to rozważanie Bóg wzywa Cię do podjęcia jakiegoś postanowienia, zadania, porozmawiania z kimś, przebaczenia komuś, pomocy komuś. Jeśli tak, to zapisz sobie konkretny fragment, który Cię porusza do działania albo to, co chcesz uczynić. Pamiętaj, że działaniem może być także przyzwolenie, zgoda wobec Boga, aby coś w tobie zmienił, aby sam działał w tobie i przemieniał ciebie tak, jak chce. Po pewnym czasie będziesz wyraźnie widział jak Bóg Cię prowadzi.

Źródła:

https://stacja7.pl/wiara/lectio-divina/?fbclid=IwAR1MqMXlLrbZ09ak_GVGtqJFxRPrL4VdTobX0YC6xsStJ_56TPYmmOI4YQU
http://mateusz.pl/wam/poslaniec/0810-1.htm?fbclid=IwAR3GYT5z7FJWYjzT2WuMNZq6sqb8yx5nuHkxb5_8yLwNs8dwJjcndEUYoNc
https://www.onjest.pl/slowo/lectio-divina/?fbclid=IwAR15CRL1c59M4ji5WKYv3QanzLnwEtvGW9c3ZEh27VUSWNmV8KzuEQoYBUE

Menu